методична робота

І розділ.  Відкриті уроки

Тема уроку: Дисперсія світла.

                                                             Здавалося, що буде так завжди –
                                                             Зелене листя і блакитне небо,
                                                             І чистота джерельної води –
                                                             всього доволі, стільки, скільки треба.

Навчальна мета:  розглянути  фізичну суть явища дисперсії світла і синтезу монохроматичних променів всіх кольорів неперервного спектру; пояснити колір прозорих та непрозорих тіл;
Розвивальна мета:  розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, уміння встановлювати  причинно-наслідкові зв’язки,  сприяти розвитку спостережливості; 
Виховна мета:  виховувати  цілеспрямованість, наполегливість у досягненні поставленої мети та почуття прекрасного у пізнанні природи; вміти оцінювати себе.
Тип уроку: комбінований.
Методична мета: поєднання традиційних та інноваційних форм і методів навчання.
Наочність та обладнання:  комп’ютер, екран, проектор, опорні конспекти, картки із завданнями, призми, тестовий матеріал, освітлювач, призма прямого зору, кольоровий круг, презентація «Дисперсія світла», картка самооцінювання учня.
Хід уроку.
Слайди 1-2      Яке щастя - бачити світ у кольорі
   

І. Організаційний момент. Слайд 3
- Черговий учень доповідає про присутність учнів.
- Створення психологічної атмосфери уроку:
Закрийте очі. Повторюйте за мною.
Пам'ять моя міцна.
Голова думає чітко.
Я прагну вчитися.
Я готовий до роботи.
Починаємо роботу!

ІІ. Актуалізація  опорних знань учнів.
1.     Вправа «Температура настрою». Слайд 4
Виберіть колір вашого настрою на початку уроку.
------  - настрій поганий.
 

         - середній настрій.
 

         - добрий настрій.
 

         - відмінний настрій.
2. Вправа «Вихор запитань»  -  дві групи учнів (учні відповідають по черзі то одна група , то друга) слайд 5
1-ша група
1. Що називають інтерференцією світла?
2. Чому якщо в калюжу потрапило кілька крапель бензину, то в сонячний день на ній видно райдужні плями?
3. Чи завжди світло поширюється прямолінійно?
4. Чому на мильній бульбашці виникає гра кольорів?
2-га група
1. Що називають дифракцією світла?
2. Чому ми можемо чути гудок автомобіля за рогом будинку, коли його зовсім не видно?
3. Чому на поверхні грамплатівки, якщо її розглядати під кутом, видно кольорові смуги?
4. Чому крильця бабок переливаються різними кольорами?        

3. Розвязування задач  ( поки учні відповідають на запитання два учні на дошці розв’язують задачі – завдання на картках)  Слайд 6

Картка 1
 Де швидкість поширення світла більша: в алмазі чи в воді? (Відповідь: у воді, так як показник заломлення води менший)

Картка 2
В скільки разів швидкість поширення світла в воді більша, ніж  у вакуумі?  (Відповідь: 1,333рази)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Слайди 7-8
Ми не завжди звертаємо увагу на красу яку дарує нам природа; на те багатство кольорів, яке має кожна пора року: зелена травичка, блакитне небо, розмаїття

квітів, осіннє листя … Важко уявити, що було б, якби колір зник. Яким  би був наш світ? Відповіді учнів світ став би дуже бідним, непривабливим, чорно-білим, сірим.
  Багато сторіч люди робили спробу пояснити природу кольорів (червоного, зеленого, жовтого тощо). В ІV ст.. до н.е., давньогрецький учений Аристотель висунув свою теорію кольорів.
 Слайд 9  Аристотель,  давньогрецький філософ 384-322 рр.до н.е. Виділив 3 кольори у веселці: червоний, зелений, фіолетовий

Він вважав, що основним є сонячне (біле) світло, а всі інші кольори отримують із нього  шляхом додавання різної кількості темного світла.
Таке уявлення про світло панувало в науці аж до ХVІІ ст.., незважаючи на те, що були проведені численні досліди з розкладання сонячного світла за допомогою скляних призм.
Сучасні погляди на природу світла базуються на відкритті великого англійського вченого Ісаака Ньютона. Саме він відкрив явище, на основі якого пояснив утворення кольорів в природі.

Тож давайте перенесемось у далеке 17 століття в сонячний день 1666 р.,  і проведемо дослід з молодим І. Ньютоном та вивчимо явище відкрите цим вченим.
IV. Оголошення теми та основних завдань уроку. Запишіть у зошиті тему уроку
Тема уроку: Дисперсія світла.  слайд 10
Завдання уроку Слайд 11 очікувані результати
1.Вивчити:  явище дисперсії
2. Дізнатися: хто і як відкрив явище дисперсії
3. Зрозуміти: природу утворення кольору
4. Пояснити:  колір прозорих та непрозорих тіл
5. З’ясувати  явище дисперсії в природі та її застосування.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Досліди Ісаака Ньютона

Слайд 12   
Ньютон провів такий дослід: у сонячний день щільно закрив ставнями вікна своєї кімнати, а в одній із них прорізав невеликий круглий отвір.
До темної кімнати ввірвався тонкий сонячний промінь і круглою плямою — зайчиком — ліг на протилежну стіну. Тоді Ньютон на шляху про­меня поставив скляну тригранну призму ребром униз. Ньютон роздумував так: якщо світло Сонця однорідне, воно вийде з призми лише змінивши на­прямок. Якщо ж сонячний промінь неоднорідний, можливо, скло призми розкладе його на складові кольори, і кожен колір при виході з призми відхи­литься по-різному: одні — більше, другі — менше.
     Те, що побачив Ньютон, заперечувало всі попе­редні уявлення. Замість круглого зайчика на стіні витягнулася смуга кольорів. Внизу вона починалася фіолетовим кольором, а зверху закінчувалася чер­воним. Між ними, переходячи один в інший, роз­ташовувалися синій, блакитний, зелений, жовтий, помаранчевий кольори.
Проведемо дослідЯк отримати таку смугу кольорів? На партах у вас  знаходяться скошені призми, свічка. Засвітимо свічку і поглянемо на неї через призму.
- Що ви побачили?(Відповідь.смугу кольорів)   
2. Дисперсія світла    
Запитання до учнів: Як називається різнокольорова смуга, що складається з 7 кольорів? (відповідь учнів. Сукупність семи кольорів називають спектром)
слайд  13  записати в зошит                         
  Сім кольорів, розташовані в певній послідовності утворюють спектр.
  Отже: слайд 14 Вирішальний дослід Ньютона
Ú    Червоний колір не розкладається на складові.
Ú    Найбільше заломлюються  призмою промені фіолетові,  найменше - червоні.
Ú    Виникнення спектра є властивістю променів світла, а не призми
·              Утворену смугу названо спектром.
·              Біле світло не є простим, воно є сумішшю всіх кольорів спектра.
·              Ньютон виділив 7 кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий.
Запитання до учнів:  А чи знаєте ви вислови, які допомагають запам’ятати кольори спектра. Відповіді учнів
   Слайд 15 запамятай  А я ще доповню. 
*      Через Огорожу Жовті , Зелені Гарбузи Сяють Фантастично.
*      Чи Омелько Жити Зможе  Без Своїх Фантазій.
*      Чекав Обіду Журналіст, З'їв Бутерброд – Став Футболіст.
*      Каждый Охотник Желает Знать Где Сидит Фазан. (рос.).
Слайд 16 Розташування кольорів

За другим законом заломлення світла : Пучки світла, що мають меншу швидкість поширення, заломлюються більше .
Кожний колір має свій кут заломлення: найменше заломлюється червоний колір, а найбільше – фіолетовий.
Залежність показника заломлення світла від його кольору Ньютон назвав дисперсією (з латинського – розсіювання).слайд17 запис у зошит
Слайд 18  Відгадайте загадку
У небо дощик міст створив
Кольоровий без перил.
На півнеба – ворота дугою,
У них ні вїхати, ні вступити ногою.
Відповідь. Веселка
Одним з проявів явища дисперсії в природі є виникнення веселки.
Учитель.  А зараз поетична пауза. Учні читають вірші з екрана
Слайд 19


Райдуга з неба злетіла,               
Райдуга впала на землю,
Барвами вкрила долину,
Плава і в’ється над нею.
Ніжно її обіймає,
Ясно всміхається 
                  Сонцю,
Крила йому простягає…


Слайд 20 Сім кольорів


Сім основних кольорів із веселки 
Дружно шикують веселий парад.
Зверху - червоний, оранжевий нижче,
Жовтий, зелений… і знов світлопад
Плавно спливає зелений в блакитний,
Синій в підмогу приходить йому,
А фіолетовий колір спокійний
Тихо ладнає найнижчу дугу.


Учні підготували повідомлення
3.     Історична довідка про відкриття веселки
1-й учень  Веселку «творять» водяні краплі. Заломлення світла на крапельках дощу призводить до виникнення на небозводі гігантської багатобарвної дуги. Яскрава веселка, яка виникає після дощів або в бризках водоспаду - це первинна веселка. Кольорові смуги сильно відрізняються по яскравості, але порядок завжди однаковий: всередині дуги завжди знаходиться фіолетова смуга, яка переходить у синю, зелену, жовту, помаранчеву і червону - з зовнішнього боку веселки. Вище першою, в небі, виникає друга менш яскрава дуга, в якій колірні смуги розташовані у зворотному порядку.

2-й Учень. Перші спроби пояснення веселки як природниче явище природи було зроблено в 1611 році, архієпископом Антоніо Домінісом. Його пояснення веселки протистояли біблейському, тому він був відлучений від церкви і приговорений до смертної страти, але його  тіло і рукописи було спалено.
Наукове роз'яснення веселки вперше дав Рене Декарт в 1637р. Декарт пояснив веселку на основі законів заломлення і відбивання світла в каплях падаючого дощу. Ось як він описував свої спостереження: "Радуга - столь замечательное чудо природы, и над её причинами, до сих пор столь мало известными, во все времена столь настойчиво задумывались умы, что мне трудно найти вопрос, на котором я лучше мог показать, как при помощи применяемого мною метода пройти к знаниям которым не обладали те, чьими сочинениями мы располагаем. Во - первых, когда я принял во внимание, что радуга может появляться не только на небе, но и в воздухе вблизи нас каждый раз, когда в нем находится капли воды, освещенные солнцем, как это иногда можно видеть на опыте в фонтанах, мне было легко заключить, что он зависит от того, каким образом лучи света действуют на эти капли, а от них достигают нашего глаза. Зная, что эти капли шарообразные, и видя, что при больших, и при малых каплях радуга появляется всегда одинаковым образом, я поставил себе цель - создать очень большую каплю, чтобы иметь возможность лучше её рассмотреть." Декарт створив велику каплю і пояснив веселку. Але веселка Декарта була білою.
Через 30 років І.Ньютон доповнив теорію Декарта, пояснив, як заломлюються кольорові промені в каплі дощу.
Американський вчений А.Фразер, який вивчав веселку в наш час, сказав про дослідження Декарта і Ньютона так: "Декарт повесил радугу в нужном месте на небосводе, а Ньютон раскрасил её всеми красками спектра."
Слайд 21 Спектроскоп
Демонстрація явища дисперсії світла за допомогою спектроскопа.. Спектроскоп дає спектр, який ми бачимо за допомогою ока.
4. Забарвлення предметів.
Слайд 22
Колір, який не можна розкласти на складові  називається основним кольором.
Основними кольорами є: червоний, зелений і синій.  (Запис у зошит)

Слайд 23
При додаванні трьох основних спектральних кольорів—червоного, зеленого, синього одержуємо білий колір (аналіз таблиці). Запис у зошит
Демонстрація прилад: змішування кольорів за допомогою кольорового кругу.
          Кожен предмет у природі має властивий йому колір. Колір предмета залежить від здатності матеріалу поглинати чи відбивати певну кількість світлових променів. Кожне тіло здатне поглинати або відбивати промені, що падають на нього, а якщо воно прозоре, то й пропускати їх крізь себе.       
Слайд 24 Кольори непрозорих тіл:

Запитання до учнів: Чому деякі поверхні білі? (Тіла білого кольору відбивають однаково промені всіх кольорів)
Запитання до учнів: Чому сажа чорна? (Тіла чорного кольору поглинають промені всіх кольорів)
Запитання до учнів: Чим визначається колір непрозорого тіла? (Непрозорі тіла зафарбовуються в той колір, промені світла якого вони добре відбивають)
Слайд 25 Кольори прозорих тіл:

Запитання до учнів: Чим визначається колір прозорого тіла? (Колір прозорого тіла визначається складом того світла, який проходить крізь нього)
    Наприклад, зелений колір скла обумовлений тим, що воно пропускає промені тільки зелених кольорів, а інші поглинає.
Запитання до учнів:  Яким нам здаватиметься зелене листя рослин через синє скло? (Синє світло, спрямоване на зелене листя рослин, практично цілком поглинатиметься листям. Виходить, листя, освітлене синім світлом, буде здаватися практично чорним).
Слайд 26 Світ крізь кольорове скло Знайди помилку
   
Учні переконуються в цьому на досліді
5.Застосування явища дисперсії (повідомлення заздалегідь готує учень)

Явище дисперсії світла тісно пов’язано із образотворчим мистецтвом, де безліч кольорів і відтінків пов’язана з різною довжиною хвилі видимого спектру.
Слайд 27 Колір-це відчуття в сітчатці ока людини при збудженні світловою хвилею певної довжини
         (Учень підготував повідомлення)

1-й Учень. Вивчення психологічного сприйняття кольору покладено  в основу науки кольорології. Сьогодні доведено, що кожний колір випускає властиву тільки йому відповідну вібрацію. Вібрація чистих кольорів вказує відновлювальну дію на ті чи інші функції організму, нормалізуючи їх діяльність. Сьогодні кольорологія переживає друге народження – спеціальна апаратура дозволяє в багато разів підсилити терапевтичний ефект методу. Кольорологія успішно використовується в офтальмології. Наприклад, якщо 2-3 рази в рік проводити лікування дією кольору на око, то вікова далекозорість відсуне  час свого наступу. Успішно лікується косоокість. Знімається  астенопатія – зорова втома, яка виникає у тих, хто довго працює за комп’ютером.
Учитель
Слайд 28 Кольорові гами
     Але, щоб вірно приймати ліки, тобто колір, необхідно знати його характеристики. Відомо, що кольори діляться на теплі і холодні. До теплих відносяться – червоний, оранжевий і жовтий, до холодних – голубий, синій, фіолетовий. Зелений займає проміжне положення.
Слайд 29 Люди далеко не байдужі до кольорів, що їх оточують!
У вас на партах є інструкції – Знай, який вибрати…__-, щодо лікувальної дії певним кольором. Тож вісьміть собі на заміточку.

     Собі на заміточку. Інструкціязнай, який вибрати
         (роздається кожному учню).
Червоний надає збуджену, стимулюючу дію на нервову систему. При цьому в організмі прискорюються обмінні процеси. Активність червоного кольору приводить до того, що покращується кровообіг, серцева діяльність, усуваються застійні явища у внутрішніх органах.  Його місце в спальні, але там він повинен бути темно – червоним, ближче до коричневого. Небагато червоного добре на кухні – у вигляді окремих деталей інтер’єра. Збиток цього кольору може викликати збудження нервової системи, головну біль, утомлюваність очей.
Оранжевий колір відновлює нервові і м’язові тканини. Допомагає при хворобах, пов’язаних з моче половою системою, при захворюваннях підшлункової залози, покращує харчоваріння. Але  оранжевий колір дуже сильно втомлює, тому використовувати його у квартирі не бажано, якщо він не поглинається другими кольорами в якомусь орнаменті.
Жовтий не втомлює, але при цьому стимулює зір і нервову систему. Він здійснює очищуючу дію на весь організм, лікує деякі шкіряні захворювання. Жовтий допомагає при нервових виснаженнях. Збуджує апетит і лікує безсоння. Його добре використовувати в дитячих кімнатах, на кухні. Наприклад, в дитячу кімнату підійдуть жовті штори або меблі жовтого відтінку, але не шпалери – вони будуть сильно втомлювати очі.
Зелений колір – найбільш заспокійливий. Вважається, що він нормалізує діяльність серцево судинної системи, понижує сильне серцебиття, лікує аритмію. Стабілізує артеріальний тиск, ефективно діє при головних болях і втомі очей. Натуральний зелений колір заспокоює нашу душу і разом з тим дає відчуття впевненості. Він прекрасно підходить до робочого кабінету.
Блакитний охолоджує і заспокоює свідомість. В лікувальних цілях його використовують при охриплості горла і запаленні связок, а також при лікуванні опіків, флюсів і абсцесів. Блакитний  регулює роботу серця, знімає м’язову напругу. В побуті блакитний і синій кольори повинні складати основну гаму в тих місцях, де ви відпочиваєте і розслабляєтеся.
Темно - синій – сильний антисептик, допомагає в боротьбі з інфекціями і лихорадками. Він допомагає при таких важких психологічних станах, як меланхолія, епілепсія, істерія, Темно – синій прекрасно підходить для гостинної. 
Фіолетовий заспокоює нервову систему. Особливо корисний він для тих людей, хто займається творчою працею. У цих людей він підвищує працездатність і надає  вплив на духовний розвиток людини. Фіолетовий благородно впливає на судинну систему, полегшує протікання простудних захворювань і забезпечує легкий і спокійний сон. Невелика картина у фіолетових тонах на стіні в кімнаті дитини буде стимулювати його навчання. Але довгий вплив фіолетового може викликати смуток  і депресію. Тому немає потреби постійно носити одяг фіолетового кольору – це пригнічено діятиме на оточуючих, та і на саму людину.
Сірий – абсолютно позбавлений стимулюючої психологічної тенденції, а також лікувальної дії. Різні його відтінки зараз прийнято використовувати в оформленні офісів. Він не допомагає активній роботі і викликає неспокій, тривогу і не впевненість.
Білий – дає силу і енергію, очищає організм від шлаків і знімає напругу.
Чорний створює різні негативні стани, неспокій, нервозність.

Проведемо психологічний тест  Слайд 30  Візьміть аркуші із завданням. Виберіть колір вашого настрою в даний момент. Обведіть кружечком цифру, яка відповідає кольору вашого настрою…. Порівняйте цей колір із тим кольором , який ви вибрали на початку уроку. Чи змінилася температура вашого настрію?

Психологічний тест «Чи знаєте ви себе?»
Всі ми чутливі до кольорів. Ми чітко знаємо, які кольо­ри нам підходять, а які — ні. Вибір тут не випадковий. Психологи стверджують, що перевага того або іншого відтінку залежить від нашого настрою, характеру, особ­ливостей натури.
Прізвище, ім’я________________________________________
Виберіть кольори (обведіть цифру кружечком).
1. Рожевий
2.      Жовтий
3.      Червоний
4.      Зелений
5.      Синій
6.      Бузковий
7.      Чорний
8.      Оранжевий
9.      Білий
10.Блакитний
Відповіді:слайди 31-32
    Якщо ви любите рожевий колір, значить, у вас багато жіночності, м'якості, ніжності, чутливості. Ви несвідомо прагнете романтичних почуттів.
    Якщо вибираєте жовтий — вирізняєтеся оптимізмом, підвищеною товариськістю, легкодумством. Маєте гарне почуття гумору.
    Вам подобається червоний колір — ви активна, енергійна, палка, життєлюбна, часом запальна людина.
    Віддаєте перевагу зеленому — ви дуже працездатні, урівноважені, упевнені в собі, розважливі, для вас важлива кар'єра.
    Приємний синій колір — прагнете стабільності, спокою, визнаєте тривалі, стійкі стосунки, у вас сильне духовне начало.
    Якщо любите бузковий — ви творча людина, у всьому цінуєте красу, витонченість, схильні до змін настрою.
    Віддаєте перевагу чорному — ви магнетичні, шукаєте заступництва, любите перебувати в тіні, внутрішньо часто виступаєте в ролі опозиціонера.
    Подобається оранжевий — ви життєрадісна, емоційна,  щира, палка натура.
    Любите білий — у вас є прагнення до чистоти, височини, легкості, ви часто мрієте.
    Вибираєте блакитний колір — ви чуйна, ніжна, спо­кійна людина, прагнете гармонії.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Гра «Квітка – семицвітка» . слайд 33 З виворітної сторони квітки написані           запитання, які розкривають тему уроку.  Учні обирають пелюстку і дають відповідь   на запитання:
1. Що називають дисперсією світла?
2. Що таке спектр? Назвіть кольори спектру сонячного світла.
3. Які три кольори є основними? Чи можна і як одержати інші кольори з основних?
4. Хто першим пояснив райдугу?
5. Чому комахи, які живуть у полярних краях, на високогір'ї мають темне забарвлення?
6. Які природні явища можна пояснити дисперсією світла?
7. Якими здаватимуться червоні літери на білому папері, якщо дивитися на них крізь зелене скло? Яким при цьому здаватиметься колір паперу?
Відповіді на запитання
1- Залежність показника заломлення світла від його кольору Ньютон назвав дисперсією
2 - Сім кольорів, розташовані в певній послідовності утворюють спектр
3 – червоний, синій, зелений
4 – Домініс
5 – цей колір дає їм захист . в полярних краях та на високогір’ях прохолодно тому сонячні промені потрапляючи на комах поглинаються ними і їм тепліше.  непрозоре тіло поглинає світло
6 – веселку
7 – чорними – букви, папір - зеленим
2. Загадки  Слайд 34
1.     На хвилинку в землю вріс кольоровий диво-міст.(веселка).
2.     Він досить просто це довів,
    що біле світло – суміш кольорів.(І.Ньютон).
3.     Світло біле я люблю,
Вмить веселкою зроблю. (спектроскоп).
Слайд 35Дисперсія в природі.
№ 1. Чому  світає завжди раніше, ніж зійде Сонце?

Слайд 36
№ 2. Існує з давніх-давен прикмета: якщо блискавка має червонуватий відтінок, то гроза далеко, і якщо вона фіолетова — то гроза близько. Як це пояснити?
                                                                        
Відповідь це пов’язано із кутом заломлення світлових променів
Матеріал професійного змісту    
1. Сигнали світлофору   слайд 37    
Чому сигнал небезпеки має червоний  колір ?
2.     Фари автомобіля  слайд 38   
Чому деякі автомобілі мають додаткові фари жовтого кольору?
3. Дорожні знаки  слайд 39    
Чому деякі дорожні знаки роблять не на білому, а на голубому та жовтому фоні? 
Слайд 40  Екологічне виховання
Колір цигаркового  диму   
Чому дим від цигарки світло-голубий, а після затяжки курця, який не може позбутись цієї звички, з його роту виходить білий дим?
VII. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
-         Що нового ви сьогодні дізналися?
-         У яких галузях можна використати знання з теми «Дисперсія світла»?
-         Які відкриття для себе ви зробили під час сьогоднішнього уроку?
Слайд 41 на екрані
В результаті уроку:
Вивчили:   явище дисперсії.
Дізнались:  як і хто відкрив явище.
Зрозуміли: природу утворення кольору.
Пояснили:  колір прозорих і непрозорих тіл.
З’ясували застосування явища дисперсії

         Відповіді учнів. Сьогодні ми дали відповіді на запитання:
-         Чому ми  можемо бачити красиві кольори, дивовижні картини?
-         Чому світ дарує нам цілу гаму різних по красоті і не повторюваності пейзажі?
VIII. Домашнє завдання.
Скласти кроссворд з ключовим словом «Дисперсія світла».
Коршак Є.В. § 59
Додаткова інформація
Слайди 42-44  вчені про дисперсію


 Тема уроку.  ТРИ ЗАКОНИ НЬЮТОНА.
Узагальнюючий урок
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про закони Ньютона, удосконалити вміння розв’язувати якісні та розрахункові задачі, виконувати завдання на основі відомих законів і закономірностей; розвивати вміння застосовувати одержані знання на практиці, працювати в групі; виховувати взаємоповагу, наполегливість у здобутті знань.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: комп’ютер, проекційний апарат, презентація «Закони Ньютона», картки для роботи в групах, аркуш самооцінювання.


… Ньютон був першим, хто сформував чітку
 основу, від якої за допомогою математичних
міркувань можна логічно перейти до якісного
опису багатьох явищ, що кількісно
узгоджуються з досвідом.
А. Ейнштейн
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
    Налаштування учнів на роботу. Присутність учнів на занятті.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Інтерактивна вправа. Вставити пропущені голосні букви і склади у словах та дати визначення цих понять:
Ін…ція, р…х, рівн…ий, прям…ий, крив…ий,
рівнопр…ий, с…ма в…ку.

* Відгадайте загадку:
Чиє імя назвать пора,
Якщо динаміки законам
Крім ймення дані номера?
                        (І.Ньютон)
* Ланцюжок запитань ( один учень починає, інший відповідає, а потім сам ставить наступне запитання):
1.     Що вивчає динаміка?
2.     У чому полягає перший закон Ньютона?
3.     Що таке сила?
4.     Які дії виконують з силами?
5.     Чим характеризується сила?
6.     Як записується другий закон Ньютона?
7.     Які досліди підтверджують справедливість першого закону Ньютона?
8.     Які закони підтверджують справедливість другого закону Ньютона?
9.     Який зміст третього закону Ньютона?
10.Яка причина виникнення прискорення?
11. Як визначається рівнодійна двох сил?
12. Що таке рівнодійна?
13. Що таке маса?
14. Який зв'язок між прискоренням і силою?
15. Який зв'язок між прискоренням і масою?
16. Як визначають масу тіла?
17. У яких одиницях вимірюється сила?
18. Де спостерігається прояв явища інерції ā техніці і побуті?
19. Які системи відліку називають інерціальними?
20. За яких умов тіла рухаються прямолінійно і рівномірно?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
    Механіка Ньютона – перша в історії фізики (та й взагалі науки) завершена теорія, яка правильно описує широкий клас явищ – рухи тіл. Один із сучасників Ньютона так висловив своє захоплення цією теорією:
                     Імлою світ було цей оповито.
Хай буде світло! І зявився Ньютон.
   Закони Ньютона в принципі дозволяють розв’язати будь-яку задачу механіки. Якщо відомі сили, прикладені до тіла, можна знайти прискорення тіла в будь-який момент часу, в будь-якій точці його траєкторії.
    У байці Леоніда Глібова «Лебідь, Рак і Щука» ідеться про таке:
Колись-то Лебідь, Рак і Щука
Приставить хуру узялись.
От троє разом запряглись,
Смикнули – катма ходу…
Результат відомий. Як були напрямлені сили? (В одній площині, під кутом 1200 одна до одної)
    Сьогодні ми узагальнимо та систематизуємо знання про три закони Ньютона.
    До цього уроку ви готувалися протягом усього часу вивчення цих питань. Тому сподіваюся, що ваші відповіді будуть правильними, а ви будете уважними та наполегливими.

    А зараз переглянемо презентацію «Закони Ньютона».

IV. РОЗВЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
1). Закони Ньютона у народних прислів’ях.
Пояснити прислів’я.
-         Коси коса, поки роса, а як роса додолу – ми додому. ( Коли роса випаде на траву, то маса трави зросте і вона буде більш інертною. Внаслідок взаємодії коси і трави трава «не встигатиме» змінювати свою швидкість за косою і залишиться скошеною на місці. Крім того, роса виконує роль мастила.)
-         Коса любить брусок і сала кусок. (Щоб коса була гострою, її точать бруском. Тоді за рахунок тертя з коси знімається шар за шаром частина металу, роблячи його тоншим, тобто гострішим. Сало необхідно косареві для відновлення сил.)
-         Не кінь везе, а дорога. (Якщо дорога нерівна, має багато виступів, ямок, піску і пилу, то, відповідно, зростає сила опору коліс об таку дорогу.)
-         Кінь не цвях, пане, зразу не стане. (Цвях зупиняється, опираючись шляпкою (більша площа опори) об дошку. Кінь, маючи значну масу, досить інертний, і для зміни його швидкості до нуля потрібний певний час.)
-         Дятел довбає – голови не зламає. (У голові дятла, в основі дзьоба, містяться хрящові прокладки, які пом’якшують удар по стовбуру дерева.)
-         Добре ковадло не боїться молота. (Не «боятиметься» молота не ковадло, маса якого досить велика, бо воно тоді буде більш інертним і, взаємодіючи з молотом, практично не змінюватиме швидкість, тобто стоятиме на місці.)
-          Як не кинь кота на землю, а він на лапи стане. (Як відомо для зміни напрямку швидкості тіла потрібна дія на нього іншого тіла. Кіт у повітрі взаємодіє зі своїм хвостом.)
-         Товстий дуб ламається, а лозинка нагинається.
   ( Деформація згину складається з двох видів деформації –  
   розтягу та стискання. Із збільшенням товщини стовбура дерева під час його згинання пропорційно зростатиме в місці згину видовження «Х». такої великої деформації волокна деревини не витримають і розірвуться, тобто дерево зламається.)
2) Робота в групах
Групи створюються за рівнем знань. (Учень самостійно обирає групу в якій працюватиме.)
Початковий рівень
1. Чому падіння з певної висоти на мерзлу землю є не безпечнішим, ніж на пухкий сніг?
2. Чому не можна перебігати вулицю перед транспортом, що близько їде? У чому причина того, що водій не може відразу зупинити автівку?
3. Чи може автомобіль рухатись рівномірно по горизонтальному шосе з вимкнутим двигуном? Відповідь обґрунтуйте.
Середній рівень
1. Барон Мюнхгаузен стверджував, що сам витяг себе з болота за волосся. Обґрунтуйте неможливість цього.
2. Чи розірветься мотузка, що може витримати силу натягу 150 Н, якщо двоє тягнуть за мотузку в різні сторони із силою по 120 Н?
3. З яким прискоренням рухається під час розгону реактивний літак масою 60 т, якщо сила натяги двигунів 90 кН?
Достатній рівень
1. Лисиця, тікаючи від переслідувача – собаки, часто рятується тим, що робить різкі раптові рухи вбік саме в той час, коли собака готовий схопити її зубами. Чому собака при цьому промахується?
2. Чому людина, що біжить і бажає швидко і круто обігнути стовп або дерево, хапається за нього рукою?
3.
Високий рівень
1. Трактор тягне сівалку. За третім законом Ньютона сила, з якою трактор діє на сівалку, дорівнює силі, з якою сівалка діє на трактор. Чому ж сівалка рухається за трактором, а не навпаки?
2. Тіло масою 400 г під дією сили 8 Н набуло швидкості     36 км/год. Визначте, який шлях при цьому пройшло тіло.
3.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Викладач оцінює роботу кожної групи. Члени груп здійснюють самооцінювання за аркушем само оцінювання.

Аркуш самооцінювання
Прізвище __________________________
Імя _______________________________
Оцініть себе за кожним із визначених напрямків ( від 0 до 2 балів)
1.     Брав активну участь у проведенні уроку.
2.     Вносив вдалі пропозиції, коли працював у групі.
3.     Надавав підтримку іншим членам групи,  заохочував їх до роботи.
4.     Висував нові ідеї, що сподобались іншим.
5.     Вдало узагальнював думки інших.
6.     Робив повідомлення.
Усього балів _______  

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Скласти і розв’язати задачі на механіку про …
1.     Автомобіль
2.     Літак
3.     Поїзд

 ІІ. Доповіді.


Роботу підготувала
викладач фізики
Дігтярівського ПАЛ
Хропост Н.І.
2013 рік

«СУЧАСНИЙ УРОК - СПІЛЬНА ТВОРЧІСТЬ УЧИТЕЛЯ ТА УЧНІВ»

  Кожен урок — це крок до дозрівання інтелекту учня,
  цеглина в основі чарівного будинку на ім'я Розвиток
  і Знання, без яких неможлива розумна,
  діяльна людина-творець
.
     Основною формою організації навчальних занять  є урок. Саме ця форма організації навчаль­них занять дозволяє поєднувати роботу групи в цілому й окремих груп учнів з індивідуальною роботою кожного учня.
   Урок — вирішальна ланка у навчальному процесі, і якість знань учнів з предмета залежить перш за все від науково-методичного рівня кожного уроку і системи уроків в цілому.
   Протягом всієї педагогічної діяльності постійно працюю над удосконаленням уроку. Твердо переконана, що нова структура уроків передбачає новий зміст, но­вий рівень навчання.
   У сучасному уроці надзвичайно важливо продумувати кожен окремий його елемент. Необхідно вміти визна­чати педагогічні ситуації, що ведуть до розпізнавання, упорядкування й систематизації знань, виявлення і по­яснення суті досліджуваного, перетворення і застосуван­ня знань на практиці.
   Якою повинна бути робота вчителя з виділення основ­них моментів уроку?
Це перш за все:
• визначення місця уроку в розкритті теми. Підставою для визначення місця уроку служить загальноприйня­те планування теми. Воно дає вчителю можливість ус­відомити значення певного уроку в системі інших;
• виділення основної дидактичної мети: засвоїти знан­ня; конкретизувати їх чи розширити; поглибити, за­стосувати, проконтролювати уже наявні знання; опа­нувати нові вміння;
• формулювання освітніх, виховних й розвиваючих за­вдань уроку. Вимоги програми до знань і умінь, а та­кож аналіз змісту матеріалу в підручнику дають мож­ливість сформулювати завдання уроку.
    Аналізуючи зміст матеріалу, виділяю те, що підлягає вивченню. Зміст матеріалу дозволяє виділити можли­вості ознайомлення учнів з методами наук (експеримен­тальний, теоретичний, спостереження та ін.). Аналізуючи зміст матеріалу, слід уточнити завдання з виховання і розвитку учнів, що будуть розв'язуватися на цьому уроці.
   Свою головну роль — роль педагога — на кожному уро­ці бачу в наступному: навчити учнів самостійно аналізу­вати інформацію, бачити прорахунки у висловлюваннях одногрупників, аргументувати свою думку, вміти відсто­ювати або переглядати її в разі необхідності, відшукува­ти оптимальні рішення.
Час вносить корективи в структуру й типологію уроку, в методи і засоби навчання, однак авторитет самого заняття настільки високий і міцний, що не підлягає сумнівам навіть найсміливіших критиків
   Зрозуміло, що уроки в умовах гуманізації навчання, в умовах співробітництва (вчитель — учень) потребують величезної підготовчої праці, великих знань, якщо хочете, готовності душі. Форма уроку найсправжнісінького, творчого педагога не заважає, а допомагає йому в його праці, підвищенні якості навчання.
   Сучасний урок, якісний урок, якісна освіта — всі ці питання постійно перебувають у полі уваги не тільки вчителів: вони хвилюють випускників, їх обговорюють батьки, роботодавці, висуває держава як одну з головних проблем забезпечення якісної освіти.
    Особливістю сучасності стає те, що людина для самореалізації в суспільстві має набути вміння самостійно, усвідомлено робити вибір, активно діяти та природно сприймати зміни, вміти структурувати свій життєвий простір і вчитися протягом життя.


 Інноваційні технології та інтерактивні методи навчання
У навчально-виховній діяльності актуальними є застосовання елементів різноманітних
інноваційних технологій та інтерактивних методів навчання. Серед них слід відзначити
елементи модульно-рейтингової системи, елементи дистанційного навчання, елементи Intel навчання, тестовий контроль знань, організація самостійної роботи студентів та
урізноманітнення та вдосконалення кейсового навчання.
Модульно-рейтингова система навчання передбачає розподіл навчального матеріалу
на модулі та рейтингову систему оцінювання знань, умінь та навичок. Рейтингову систему
оцінювання впроваджено з метою стимулювання і самореалізації навчальної праці учнів.
Дистанційне навчання-використовується для спонукання пошукової активності на основі аналізу, систематизації та узагальнення навчального матеріалу шляхом самостійного вивчення.
Двічі по два-перед учнями ставиться проблемне питання, викладач об'єднує їх в пари і
пропонує обговорити свої ідеї один з одним за вказаний час. Пари обов'язково повинні дійти до згоди щодо відповіді або рішення. Далі пари об'єднуються в четвірки, які обговорюють попередньо досягнуті рішення щодо поставленої проблеми.
Синтез думок—викладач об'єднує учнів в групи по чотири особи, учні пересідають так,
щоб усі члени групи добре бачили один одного. Потім викладач розподіляє ролі, які будуть виконуватися під час групової роботи. Цей метод варто використовувати для вирішення складних проблем, що потребують колективного розуму, вимагають спільної, а не індивідуальної роботи.
Робота в парах - під час проведення диктантів, розв'язування тестів, опитування по
картках з питаннями і завданнями учні отримують завдання парами, але виконують їх
самостійно, потім перевіряють результати напарника, оцінюють їх, коментують і доповнюють.
Пошук скарбів - з метою доповнити прочитані раніше лекції додатковим цікавим
матеріалом, викладач розробляє питання, відповіді, на які учні можуть знайти в різних джерелах інформацію.
Коло ідей-при використанні цього методу викладач об'єднує учнів у кілька груп, кожна з них виконує одне і теж завдання, яке містить кілька питань. Кожна група по черзі представляє відповідь лише на одне питання проблеми, що обговорюється, поки не вичерпаються всі ідеї.
Мікрофон-під час цього метода викладач ставить учням питання. Бажаючий дати відповідь бере в руки якийсь предмет (олівець, ручку), який виконує роль уявного мікрофона. «Мікрофон» учні передають по черзі один одному, даючи відповідь на поставлене питання. Відповідати має право лише той, у кого в руках знаходиться «мікрофон».
Мозкова атака-на дошці записується проблемне питання і пропонується всім учням висловлювати свої ідеї, коментарі. Усі пропозиції записуються на дошці в порядку їх надходження без зауважень, коментарів чи запитань. Учні можуть розвивати свою ідею, змінювати її на іншу, висувати нову, знову повертатися до попередньої.
Аналіз ситуацій - викладачі пропонують підготовлену життєву, виробничу чи
гіпотетичну спірну ситуацію і разом з учнями аналізують.
Дерево рішень-метод , при якому викладач пропонує учням виробничу ситуацію,
яка може мати не одне, а кілька (наприклад, три) рішення з позитивними і негативними
наслідками. Зразки рішень пишуться на дошці або на окремих картках, які роздаються
кожному студентові. Викладач дає необхідну додаткову інформацію (в окремих
випадках як домашнє завдання). Обговорюється кожен варіант рішення, його позитивні
та негативні сторони. Кінцевим результатом має бути лише один варіант, який іноді
приймають голосуванням простою більшістю голосів.
Рольові ігри - метод, який потребує значної попередньої роботи учнів у домашніх
умовах при підготовці до заняття.
Займи позицію (власна думка) - учням пропонуються питання, на які може бути
дві відповіді "за" чи "проти". Кожен обирає свою власну позицію і при обговоренні відстоює її, доводячи достовірність своєї думки. Розглядаючи протилежні позиції з дискусійної проблеми, учні знайомляться з альтернативними поглядами, прогнозують наслідки індивідуальних позицій.
Дискусія - метод, при якому викладач чітко формулює перед учнями тему, доводить план
дискусії їх вихованців. Це робиться заздалегідь, щоб учні змогли підготуватись до обговорення, попрацювати з літературою, довідниками, підготувати собі нотатки, доповіді
Дуальна система-поєднання теорії і практики-широко застосовується як під час
оволодіння конкретними професіями, так і під час здобуття вищої професійної освіти.
Кейсове навчання - для роботи над кейсом студенти поділяються на групи (бригади).
Звіт за результатами аналізу кейсів готується письмово. Захист кейсу проходить публічно, в цьому беруть участь всі члени бригади, доповідаючи про певну частину загальної роботи. Так, форма захисту, окрім оволодіння маркетинговою теорією, має за мету надбання навиків публічних виступів і ведення дискусій. Після завершення доповіді бригади відбувається обговорення. В обговоренні беруть участь усі студенти групи. Вони мають задавати запитання по суті доповіді, надаючи свої зауваження або вказуючи на найбільш вдалі знахідки в аналізі ситуації. По закінченню обговорення всіх бригад у студентській групі складається рейтинг за виступами бригад, викладач робить свої загальні зауваження і дає рекомендації.
Важлива форма підвищення мотивації до майбутньої практичної діяльності,
вироблення навиків пошукової і наукової діяльності-участь учнів у гуртковій роботі,
підсумком якої є проведення щорічних конкурсів професійної майстерності. Така форма
виявляє, оцінює й активізує творчі здібності та можливості кожного студента.
Фактори, що стимулюють до застосування інноваційних технологій:
1. Методична робота.
2. Навчання на курсах підвищення кваліфікації.
3. Приклад і вплив колег.
4. Приклад і вплив керівників.
5. Організація праці в навчальному закладі.
6. Увага до цих проблем керівництва.
7. Довіра.
8. Новизна діяльності, умови праці та можливість експериментування.
9. Заняття самоосвітою.
10. Інтерес до роботи.
11. Зростаюча відповідальність.
12. Можливість одержання визнання в колективі.
Фактори, що перешкоджають застосуванню інноваційних технологій:
1. Власна інерція.
2. Розчарування від невдач.
3. Відсутність підтримки й допомоги керівництва в цьому питанні.
4. Ворожнеча людей (заздрість, ревнощі), які негативно сприймають Ваші переміни і
прагнення до нового.
5. Неадекватний зворотний зв'язок із колегами та керівниками (відсутність об’єктивної
інформації про себе).
6. Стан здоров’я.
7. Нестача часу.
8. Обмежені ресурси, скрутні життєві обставини.
Завдяки інноваційним технологіям та інтерактивним методам навчання створюються
найкращі умови для самопізнання і саморозвитку особистості фахівця, здатного конкурувати на сучасному ринку праці.__










Немає коментарів:

Дописати коментар